Polonya’da Yaşam Maliyeti


Facebook


Instagram


Youtube


Whatsapp


Polonya'da Üniversite - Polonya'da Yüksek Lisans - Ankara Polonya Eğitim Danışmanlığı- Lehçe yeminli tercüman - Polonyaca tercüman - lehçe tercümanlık - lehçe türkçe tercüme - Polonya'da İngilizce Hazırlık Okulu


Polonya’da Yaşam Maliyeti Ortalama Ne Kadar ?

Polonya’da yaşam giderleri nasıl?

Polonya’nın kendi para birimini kullanması nedeniyle diğer Avrupa ülkelerine göre Polonya’da yaşam maliyeti daha düşüktür. Özellikle gıda ve ulaşım giderleri oldukça cazip rakamlardadır. Polonya’da asgari ücret 500€ civarıdır.

Öğrenci Akademisi olarak geçen yurtlarda çift kişilik odalarda kişi başı ücret ortalama 750-1500 TL arasıdır. Yurt fiyatları bulunduğu şehre ve merkeze yakınlığına göre farklılık gösterir.

2 kişinin kalabileceği 1+1  daire fiyatları şehir merkezinde ortalama 1500 – 3100 TL, merkeze uzak yerlerde ise 1000 – 2200 TL’dir.

3 Odalı bir daire için ortalama fiyat şehir merkezinde 2100-5000 TL, merkeze uzak yerlerde ise 1700 – 3700 TL

Polonya'da Kira Fiyatları
Polonya’da Kira Fiyatları

 

Polonya Ulaşım Giderleri Ne Kadar?

Bulunduğunuz şehre göre değişmekle birlikte

Öğrenci aylık abonman kartı ortalama 50-60 TL.

Tam aylık abonman kartı ortalama 130-140 TL.

Metro, otobüs ve tramvayı sınırsız olarak kullanabilirsiniz.

Taksi tarifelerini oldukça uygundur, özellikle Lublin şehrinde çok ucuz olduğunu söyleyebiliriz.

Polonya’dan Avrupa’nın birçok ülkesine çok uygun fiyatlara da uçabilirsiniz.

Polskibus ile Polonya’da otobüs yolculuğu yapmak isterseniz şehirler arası 1-50 TL arası uygun fiyatlı biletlerle seyahat edebilirsiniz.

 

 

İnternet ve konuşma paketli sim kartları 25-30 TL’ye alabilirsiniz. 10 GB internet paketi yaklaşık 10-15TL’dir. Yeni sim kart alanlara 100gb’a kadar hediye verdiklerini söyleyebiliriz. Otobüs, metro bilet fiyatları tek biniş tam kart 4 TL, öğrenci 2 TL civarındadır. Öğrenci abonman kartı alırsanız eğer aylık sınırsız 50-60TL’ye seyahat etme hakkına sahip olursunuz. (bulunduğunuz şehre göre ortalama fiyattır) Ulaşım konusunda Polonya’da Yaşam Maliyeti oldukça uygundur.

 

 

 

Market ve pazar fiyatları oldukça düşüktür. Polonya’daki süpermarketler arasından Biedronka’nın en uygun olduğunu söyleyebilirim.

Polonya’da alkol fiyatları diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuzdur, yine aynı şekilde sigara fiyatları da oldukça uygundur. Türkiye’ye göre alkolün ucuz, sigaranın pahalı olduğu bilgisiyle ülkemizde sigara fiyatlarının pahalılığından şikayet eden kişilerin sigaralarını Türkiye’den getirmelerini tavsiye ederiz..

 

 

Aşağıdaki tabloda Türkiye, Kıbrıs, Kanada, İngiltere ve Polonya’da yaşam maliyeti eğitim, konaklama, beslenme, ulaşım ve ekstra giderler ortalama olarak çıkarılmıştır. Polonya’nın eğitim sistemi kalitesini de göz önünde bulunduracak olursak ülkemizdeki özel üniversitelere göre fiyatlarının çok daha ucuz olduğunu görebilirsiniz. Çoğu lisans bölümünde 6-8 dönem arası eğitiminizi tamamlamanız mümkün. Hem kaliteli hem ucuz eğitim fırsatı sunan Polonya’daki üniversitelere YÖK tarafından denklik verilmektedir.