POLONYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Polonya’da Üniversite Eğitimi Nasıldır ?

Bu yazımızda sizler için Polonya’da üniversite eğitimi konusunu ele aldık. Yurt dışında eğitim almak isteyenler için Avrupa standartlarında kaliteli bir eğitim hem iyi bir tercih hem de iyi bir fırsat olacaktır. Başta ekonomik sebepler olmak üzere, Polonya’da eğitim her yıl birçok yabancı öğrenci tarafından sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır.

Polonya, Avrupa’nın en hızlı gelişen ülkelerindendir. Ülkenin sahip olduğu üniversiteler uluslararası alanlarda kendini kanıtlamış, önemli bilimsel proje ve çalışmalara katılmış ve ödül almış kurum ve kuruluşlardır. Polonya’da eğitim branşlarında uzman olan yerli ve yabancı akademisyenler tarafından yürütülmektedir.

Ülke  Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen kendi ulusal para birimi olan “Zloty” kullandığı için diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha ekonomiktir. Konaklama, ulaşım, beslenme ve okul maliyetleri Avrupa şartlarına kıyasla çok daha uygundur. Bu yüzden Polonya’da üniversite eğitimi günümüzde kaçırılmayacak bir fırsat niteliğindedir. Bununla ilgili kaleme aldığımız daha detaylı bir konuyu  Polonya’da Yaşam Maliyeti adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Polonya “suç oranı çok düşük” bir Avrupa ülkesidir. Şehirlerin kendilerine has doku ve enerjilerini günün her saati hissedeceğinizden emin olabilirsiniz. Eğlence ve eğitimin yanı sıra, sosyal ve kültürel etkinlikler bakımından da tercih edilen bir ülkedir.

Polonya'da Üniversite Eğitimi
Polonya’da Üniversite Eğitimi

 

Polonya’da Üniversite Eğitimi ve Fırsatları 

Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisine sahip olan Polonya’da, üniversite eğitiminiz sonrasında birçok iş imkanı da bulabilirsiniz. Üniversite okurken de çalışmak isterseniz; ( Polonya’da üniversite okurken iş bulmak) konulu yazıyı okuyabilirsiniz. Üniversite eğitiminiz sonrası akademik kariyeriniz için yüksek lisans da yapmayı düşünebilirsiniz. Özellikle akademik kariyer anlamında Polonya’daki üniversiteler her yıl aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkeden birçok öğrenciye kucak açmaktadır. Polonya’da yüksek lisans konulu yazıda aradığınızı bulabilirsiniz.

Polonya’ya üniversite ve yüksek lisans okumak için giden öğrencilerin yanı sıra, Polonya’da erasmus yapmak da özellikle günümüzde birçok öğrenci arasında popüler bir konudur ve öğrencilerin çoğu tarafından harika bir fırsat olarak görülmektedir.

En önemlisi ise; Polonya’da eğitim almak istiyorsanız TYT-YKS sınavlarından veya herhangi bir sınavdan başarılı olmanıza gerek yoktur. Sadece kişinin ilgi alanlarını belirlemesi ve ne okumak istediğine karar vermesi yeterlidir! Liseden mezun olmanızla beraber hiçbir şart gerekmeden Polonya’da üniversite okuyabilirsiniz. Puanınız istediğiniz bölüme tutmuyor diye üzülmenize gerek yok, Polonya Danışmanım aracılığıyla hayallerinizi Polonya’da gerçekleştirebilirsiniz.

Yatay geçiş planı olan üniversite öğrencileri ve ön lisans okuyan öğrenciler; lisanslarını tamamlamaya yönelik olarak Polonya’daki üniversitelere başvuruda bulunabilirler.

Dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yüksek kalitede eğitim görmeniz Polonya’da mümkün olmasının yanı sıra Türkiye’ye kıyasla daha kısa bir zamanda da mezun olabilirsiniz. Polonya’da üniversite eğitim süresi 3-4 yıl arasıdır. IELTS, TOEFL gibi İngilizce seviyenizi belirleyen belgeleri almak ile uğraşmadan, doğrudan Polonya üniversitelerine 1. sınıftan başlayabilirsiniz.

Polonya’da üniversite eğitimi maliyetinin uygunluğu, eğitimin kısalığı ve herhangi sınav koşulu olmadan öğrencilerin istediği, yeteneği olduğu ve mutlu olarak okuyabilme fırsatı sunmaktadır ve eminiz ki, eğitim konusunda böyle bir fırsat öğrencilerle birlikte aileleri de mutlu edecektir.

Türkiye’deki vakıf üniversitelerine göre Polonya’daki üniversitelerin çok daha düşük maliyetli olması, disiplinli ve kaliteli eğitimlerin uzman kadrolarla verilmesi Polonya’da eğitim almayı cazip hale getirmektedir.

Üniversite tercihlerinde unutulmaması gereken en önemli şeylerden birisi de, yıllarınızı geçireceğiniz üniversitenin ve şehrin size sunacağı imkanlardan faydalanabilmektir. Tüm bu imkanlardan faydalanmak ve Polonya Danışmanım aracılığıyla Polonya’da üniversite eğitimi almak hayatınızda unutamayacağınız yaşam deneyimi de katacaktır.